Uchwała nr 12/2021 Naczelnej Rady Adwokackiej
UCHWAŁA NR 12/2020
Naczelnej Rady Adwokackiej
z dnia 8 maja 2021 r.
w sprawie złożenia w interesie publicznym petycji
dotyczącej zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze i art. 2 ustawy z dnia z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, działając w interesie publicznym, w tym
w interesie wymiaru sprawiedliwości, mając na względzie troskę o jego prawidłowe funkcjonowanie, Naczelna Rada Adwokacka uchwala, co następuje:
- Wystąpić do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z petycją w interesie publicznym
w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę przepisów prawa, tj. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego poprzez dodanie
w art. 245 § 4 i 5 w brzmieniu:
„§ 4. Jeżeli zatrzymany chce skorzystać z uprawnienia, o którym mowa w § 1, lub z jego udziałem mają być wykonywane czynności, o których mowa w § 5, a nie ma adwokata lub radcy prawnego ustanowionego z wyboru, przed przystąpieniem do czynności procesowych z udziałem tego zatrzymanego należy wyznaczyć mu adwokata lub radcę prawnego z urzędu. Przepis art. 78 stosuje się odpowiednio. Wyznaczenia adwokata lub radcy prawnego może dokonać prezes lub referendarz sądowy sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach niecierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy.
§ 5. W przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych
z udziałem zatrzymanego należy wykonać te czynności z udziałem adwokata lub radcy prawnego, w tym ustanowionego z urzędu”.
a także przyjęcie rozwiązania, w świetle którego do postępowań wszczętych
i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a także do czynności procesowych rozpoczętych i niedokonanych przed tym dniem stosuje się przepisy dotychczasowe, zaś ustawa miałaby wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
- Wyrazić zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych podmiotu wnoszącego petycję.
- Upoważnić adw. Przemysława Rosatiego do reprezentowania Naczelnej Rady Adwokackiej w pracach nad petycją przed Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, w tym do złożenia petycji.
Prezes
Naczelnej Rady Adwokackiej
Przemysław Rosati
Adw. Przemysław Rosati